Jak wybrać odpowiednie pieluchy dla noworodka?

Pieluchy dla dziecka to jeden z podstawowych elementów wyprawki, który kupujemy jeszcze przed porodem. Trzeba być bowiem przygotowanym na to, że mogą być potrzebne wcześniej, gdy maluchowi będzie spieszyło się na świat. Jak wybierać pieluchy dla noworodka, aby zapewnić mu komfortowe i higieniczne warunki?

Najbardziej popularne są pieluchy jednorazowe

Przyszli rodzice mają do wyboru korzystanie z pieluch jednorazowych lub wielorazowych. Te pierwsze, nazywane też często pampersami od nazwy jednego z producentów, są wygodne i bezproblemowe w użytkowaniu. Pozwalają też zaoszczędzić sporo czasu. Zużyte pieluchy po prostu się wyrzuca, nie trzeba ich prać, suszyć i przygotowywać do ponownego użycia. Każda jednorazówka, bez względu na producenta, ma dosyć podobną budowę. Składa się z zewnętrznej warstwy ochronnej, warstwy przylegającej do skóry, balsamów nawilżających i warstwy szybkiego przenoszenia wilgoci. Dodatkowo każda pieluszka posiada elastyczne elementy, dzięki którym po założeniu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała maluszka.

Pieluchy muszą być w odpowiednim rozmiarze

Wybierając pieluchy dla noworodka, należy dopasować ich rozmiar do wagi urodzeniowej dziecka. Producenci pieluch jednorazowych stosują cyfrowe oznaczenia rozmiarówki. W przypadku noworodków najlepszym wyborem są pieluszki oznaczone numerem 1, przeznaczone dla dzieci o wadze 2-5 kg lub numerem dwa, dla noworodków o wadze od 4 do 8 kg. Jeśli maluszek urodzi się jako wcześniak, pieluszki jedynki mogą okazać się dla niego za duże. W takim przypadku warto kupić rozmiar micro, który znajdziemy w ofercie niektórych producentów. Pierwsze pieluchy kupujemy dla dziecka najczęściej jeszcze przed porodem. Nie warto jednak robić dużych zapasów najmniejszych rozmiarów, może się bowiem okazać, że dziecko będzie miała wysoką wagę urodzeniową i trzeba będzie od razu zacząć stosować pieluszki nr 2.

Pieluszki dla noworodka powinny mieć odpowiedni rozmiar, ale przyda się również specjalne wycięcie na pępek. Dopóki maluch ma niezagojony kikut po przecięciu pępowiny, nie należy zakrywać go pieluszką. Owszem, każdego pampersa można po założeniu podwinąć, jednak zdecydowanie wygodniejsze będą pieluszki z wycięciem.

Na co zwracać uwagę przy zakupie pieluch?

Dobre pieluchy dla dziecka powinny chronić skórę przed wilgocią, nie przeciekać, zapewniać wysoką chłonność, a także być wytrzymałe – pielucha nie powinna rozrywać się ani odklejać nawet na bardzo ruchliwym maluchu. Co więcej, ważne jest, by pieluszka była lekka, przewiewna, delikatna w dotyku, a także by nie uczulała i nie podrażniała skóry noworodka.  Niektóre z tych kwestii możemy zweryfikować już na podstawie wyglądu pieluchy i informacji podawanych przez producenta, inne jednak trzeba sprawdzić w praktyce. Dotyczy to, między innymi, kwestii podrażnień i uczuleń. Te same pieluszki mogą być idealne dla jednego dziecka, a u innego powodować zmiany skórne. Czasem trzeba więc przetestować na maluchu różne marki, aby znaleźć tę, która będzie towarzyszyła dziecku do momentu, gdy przesiądzie się na nocnik.